Wyszukaj produktów alfabetycznie

Relacja z Gardeni 2020

1 lutego, 2021

Po raz kolejny dzielimy się z wami naszymi spostrzeżeniami z targów Gardenia, które miały miejsce od 13 do 15 lutego 2020 r. w Poznaniu.

Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że rozwój Gardenii podąża w dobrym kierunku, a czas i energia zainwestowane w to wydarzenie nie należą do straconych.

Coraz więcej zagranicznych wystawców oferuje swoje produkty i usługi na Gardenii. Bezpośredni kontakt z nimi stwarza możliwość zadania rozlicznych pytań
i nawiązania interesującej współpracy oraz rozpoznania trendów nadchodzących ze strony zachodniej granicy.

Zwiększa się również liczba przedsiębiorców ze wschodu, którzy przybywają w celu nawiązania kontaktów z polskimi przedsiębiorcami.

Zagospodarowanie ternu targów dzięki pięknej aranżacji wystawców oraz trudom organizatorów potrafi przenieść zwiedzających do ‘cudownej krainy roślin’, w której poza nowymi odmianami, można także odkryć ciekawostki dotyczące technologii upraw, w tym popularnej ochrony biologicznej roślin. Liczne wykłady
i pokazy; te naukowe, jak i dotyczące zmian w prawie oraz te z pogranicza branży ogrodniczej, np. z zakresu hortiterapii urozmaicają czas zwiedzającym i wyposażają ich w profesjonalną wiedzę.

W odniesieniu do naszej działalności zetknęliśmy się z wyjątkowym zainteresowaniem na bambusy.  

Wprawdzie bambusy już wcześniej interesowały Polaków, jednak w obawie przed mroźnymi zimami oraz inwazyjnością tych roślin, nie udało się przebić temu gatunkowi z rodziny wiechlinowatych na naszym rynku.

Wszystko jednak się zmienia. Zimy są coraz bardziej łagodne, zaś produkowane odmiany coraz bardziej odporne, a problem inwazyjności ograniczony został na polu genetycznym danych odmian.

Zaprezentowana przez nas odmiana bambusa: Fargesia murielae Jumbo – Bambus Jumbo- jasnozielona, mrozoodporna, osiągająca około 3 m. wysokości- wywołała lawinę pytań dotyczących tej grupy roślin.Jednak dorosły okaz ucieszył tylko zwiedzających. Profesjonaliści zainteresowani byli małymi sadzonkami.            Zaproponowaliśmy rozwiązanie: odmiany Simba, Simba “Splendid”, Rufa, Tiny, Nitida, Bambi –dostarczane w doniczkach P11

Polacy mają wciąż większy ‘apetyt na egzotyki’. Jednak producentom nie po drodze wydawać krocie na ogrzewanie.  Bardzo często pytano nas o eukaliptusy, których popularność w Polsce, jako dodatków do bukietów rośnie, choć niestety głównie sprowadzane są już w formie ciętej.

Mogliśmy otwarcie porozmawiać na ten temat z ogrodnikami, dzięki wiedzy i znajomościom zdobytym na różnych targach zagranicznych. Dobrze znamy problemy polskich plantatorów dotyczące uprawy eukaliptusa. Młoda drobna sadzonka często przemarza i ulega łatwo przesuszeniu, zwykle powodując liczne straty. Udało nam się rozwiązać ten problem nawiązując współpracę z producentami, którzy dostarczają do północno-zachodniej Europy 6-miesięczne sadzonki w paletach 40-otworowych. Rośliny wysokiej jakości o odpowiedniej wielkości wysadzone do gruntu w kwietniu, dają możliwość rozpoczęcia zbiorów już we wrześniu,
co znacznie przyśpiesza produkcję.

Ku naszej uciesze z ogromnym zainteresowaniem spotkały się prezentowane przez nas farby i kondycjonery marki Flower Care (FTG). Z ich powodu stanowisko nasze oblężone było zarówno przez ogrodników, florystów jak i amatorów trudniących się artystycznymi pracami.

Producent marki FTG, który wytrwale towarzyszył nam w czasie targów udzielił aż dwóch wywiadów i choć nie zna polskiego dzielnie z naszą pomocą odpowiadał na liczne pytania.

Farby te reklamują się same przez się wystarczy spojrzeć na zamieszczone poniżej zdjęcie. Ich dodatkowym atutem jest brak toksyczności, stworzone zostały na bazie składników naturalnych a rozcieńczalnik stanowi woda. Roślinom można nadać kolor jasny, pastelowy bądź bardziej wyrazisty, można także stworzyć połysk metaliczny, bądź sam połysk, który dodatkowo można łączyć z brokatem.

Farbować można nawet rośliny rosnące, gdyż farby w ogóle nie zakłócają procesów fizjologicznych, a w odniesieniu do roślin ciętych nawet chronią je, choćby przed utratą turgoru.

Producenci kwiatów ciętych zamawiali na targach kondycjoner do róż i alstroemerii twierdząc, że działają bardzo dobrze, a są konkurencyjne cenowo.

Ważną częścią naszej ekspozycji była Alstroemeria, zarówno na kwiat cięty, jak i doniczkowa.
Z alstroemerii ciętej prezentowaliśmy nowe odmiany, alstroemeria doniczkowa budziła bardzo duże zainteresowanie zwiedzających, którzy narzekali na brak możliwości zakupienia tego towaru.

Ta wystawa z pewnością przyczyni się do upowszechnienia nowej generacji farb do kwiatów, profesjonalnych kondycjonerów, a także sprzedaży sadzonek, między innymi Fargesia, Eucalyptus, Alstroemerii ogrodowej i innych.

Relacja z Gardeni 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *